Sonunda Hackintosh Mini’mi Yaptım

Herkese merhaba, başlık biraz saçma olmuş olabilir ancak buna uygun başka bir başlık bulamadım.

Yaklaşık 4 yıldır hackintosh kullanıyorum. İlk kurduğum hackintosh AMD işlemciliydi ve yaklaşık 8 ay boyunca kullandım. Fakat yeni gelen güncellemeler bir türlü cihaza yüklenmiyordu, yüklenirken hata veriyordu ve hackintosh bozuluyordu. Çıkan diğer sorunlardan da hiç söz etmiyorum bile. Bu da canımı sıkmıştı ve o günden sonra Intel‘e geçiş yapmıştım. O gün bu gündür Intel tabanlı hackintosh’lar kurup kullandım.

ITX Kasalarla Sorunum…

Yaklaşık 4 aydır mini bir hackintosh toplamaya çalışıyorum. 4 aydır ise istediğim verimi bir türlü alamamıştım. Yurtdışından itx kasa aldım, yaklaşık 45 günde elime ulaştı. Kasa görünüş olarak çok iyiydi, tam bir alüminyum gövdeye sahipti ancak kasanın soğutmaya dair hiçbir şeyi yoktu. Yani bildiğiniz işlemci normal kullanımda 65 – 70 dereceleri görüyordu, yük altındaki değerleri söylemeye gerek bile duymuyorum. Bunun yanı sıra ekran kartı takılamıyor olması ise ayrı bir sorundu çünkü uykudan uyanmama sorunu oluşuyordu cihazda. Bu da tamamen bu kasadan soğumama sebep oldu. Çünkü ben bilgisayarı sabah 8’de açıp gece 12 bazen 1-2’lere kadar duruyorum. Aralarda sürekli bir yerlere gidiyorum ve bilgisayar açık kalıyor. İllaki bu kasanın uyku moduna geçmesi gerekiyor ve ben geldiğimde de tek tıkla bu kasayı uyandırmam gerekiyor. Bu kasa benim için böylece baştan elendi…

Yaklaşık 1 hafta boyunca yurt içindeki kasaları araştırdım. İlk baktığım kasa Sharkoon Qb One olmuştu. Tam bir itx kasaydı, ancak kasanın uzun olması beni bu işten soğuttu. Sonuçta ben bu kasayı masanın üstüne koyacağım ve uzun bir kasanın da masanın üzerindeki görüntüsü berbat olurdu. Daha sonra ise Silverstone Sugo serisinden SG13B-Q modelini buldum. Bayağı bir hoş göründü..

Yaklaşık 1 hafta boyunca yurt içindeki kasaları araştırdım. İlk baktığım kasa Sharkoon Qb One olmuştu. Tam bir itx kasaydı, ancak kasanın uzun olması bu kasayı elememe sebep oldu. Sonuçta ben bu kasayı masanın üstüne koyacağım ve uzun bir kasanın da masanın üzerindeki görüntüsü berbat olurdu.

Daha sonra ise Silverstone Sugo serisinden SG13B-Q modelini buldum. Bu kasa tam benim aradığım kasaydı. Sıvı soğutma takılabilmesi de benim için bir artıydı. Bugün itibariyle kasa elime geçti ve kurulumu yaptım.

Kuruluma Başlamadan Önce…

Sistem Özellikleri

 • Anakart: Asrock H170M-itx/ac
 • İşlemci: Intel Core i3 6100
 • Ram: Corsair 16GB DDR4 3000mhz
 • SSD: Sandisk Plus 240GB + Crucial 240GB
 • PSU: Corsair Builder VS450 450W
 • Ekran Kartı: Radeon RX460 2GB
 • Kasa: Silverstone Sugo SG13B-Q

Elimde işlemci + psu + ssd gibi parçalar vardı. Bu proje için ram’i yükselttim ve yeni bir itx anakart satın aldım. Çünkü bu kasaya sadece itx anakartlar takılabiliyor ve benim eski anakartım ise m-atx’di. O yüzden kesinlikle bir itx anakart seçmem gerekiyordu. Şu anda yurt içinde ve yurtdışında 6. ve 7.nesil işlemcilere uyumlu itx anakart bulmak çok zor. Yurt içinde bulduğum ASUS’un H110TM anakartı ve Asrock’ın H170M-itx/ac anakart modeli. Bu 2 anakart arasında bariz farklar mevcut. Asus’a sadece laptop rami takılabiliyor. Yani bu durumda bendeki seti iptal edip tekrar yeniden ram almam gerekiyordu. Fakat bunun yerine mantıklı olarak Asrock’ı seçtim.

Kasayı Toplama

Kasa bana ulaştıktan hemen sonra toplamaya başladım. Bu kasayı alıyorsanız kesinlikle modüler bir güç kaynağı kullanmanızı tavsiye edeceğim. Çünkü kasanın önü tamamen kablolar ile doluyor ve doğal olarak sıkışık oluyor. Modüler yapılı olması kasanın içindeki kabloların sağa sola dağılması yerine sadece ihtiyacınız olan kabloları takarak daha serin bir kasa ortamı yapabilirsiniz. Ve bütçeniz de yeterse eğer ATX bir güç kaynağı yerine SFX güç kaynağını tavsiye ederim. Böyle bir sistemde 450W SFX modüler güç kaynağı fazlasıyla yetecektir.

Kasa beni bir kaç yer hariç zorlamadı. Kasada 2 adet SSD slotu mevcut. Bu da demek oluyor ki ya 1 adet HDD kullanacaksınız ya da 2 adet 2.5″ HDD ya da SSD kullanacaksınız. Ben de 2 adet 2.5″ SSD ve 1 adet 3.5″ HDD vardı. 3.5″ HDD’yi bu sebeple iptal etmek zorunda kaldım.

Bu kasaya maksimum 23.5cm ekran kartları sığıyor. Bu da demek oluyor ki itx bir ekran kartı almak zorunda kalıyorsunuz. Bu da itx ekran kartı olduğu için doğal olarak normal ekran kartlarından daha pahalı oluyor.

Her ne kadar bu tarz bir kasanın artıları olduğu kadar, eksileri de oluyor…

Kasayı toplama işlemi yaklaşık yarım saat sürdü.

macOS Kurma İşlemi

Kuruluma geçmeden önce bios’da macOS ayarlarını yaptım. Çünkü bu işlemi yapmazsak macOS’u hiçbir şekilde kuramayız.

macOS kurulumu için başka kişilerin imajları yerine vanilla bir kurulum yaptım. Bunun sebebi ise sürekli uyumsuzluk sorunları çıkıyordu kext’ler yüzünden ben de kendi vanilla kurulumumu yaparak bu sorunların önünü kestim. macOS kurulumunda pek zorlanmadım sonuçta 4 yıllık bir bilgim var bu işlerde.

Yaklaşık yarım saatlik bir kurulumun ardından sistem hazır hale geldi.

Neler çalışıyor / Neler Çalışmıyor?

Ne çalışmıyor sorusuna hemen cevap vereyim. Anakart ile gelen Wi-Fi kartı çalışmıyor. Onun yerine sadece Wi-Fi bulunan ancak Bluetooth olmayan DW1510 model Wi-Fi kartı satın aldım. Bu kart macOS ile tam uyumlu bir şekilde çalışıyor. Yani herhangi bir kext vs. kurmamıza gerek kalmıyor. Bunun da gelmesini bekliyorum. Yaklaşık 2 gündür PTT’de dağıtıma çıkmadı. Bunun haricinde çalışmayan bir şey yok.

Çalışanlar Neler:

 • App Store
 • iMessage
 • FaceTime
 • Ses
 • Ethernet
 • Ekran Kartı
 • Uyku / Uyanma
 • Sistem Güncelleme

Sonuç

Gördüğünüz üzere biraz uğraş ile yaklaşık beni 3-4 sene daha götürecek bir sistem yaptım. Belki ileri de işlemciyi güncelleyebilirim ancak şu anlık bu şekilde devam edeceğim. Eğer dilerseniz siz de biraz uğraş ile kendi hackintosh sisteminizi yapabilirsiniz.

Görseller

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir